28 czerwca 2023 14:55

Przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia osoby chorej, która potrzebuje zdrowego narządu, aby żyć. Metoda ta polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami w Polsce, jeżeli osoba za życia nie wyrazi sprzeciwu na pobranie po śmierci swoich narządów, to domniemywa się, że wyraża na to zgodę, stając się potencjalnym dawcą. Lekarze pod opieką, których był zmarły, informują zwykle rodzinę o śmierci i zamiarze pobrania narządów do przeszczepienia, ale nie muszą prosić jej o wyrażenie na to zgody. Jeśli zmarły pozostawił pisemny zapis dotyczący jego woli odnośnie pobrania narządów po śmierci, lekarze respektują jego decyzję. Bliscy mogą jedynie potwierdzić opinię zmarłego na ten temat, jeśli ją znają. Także powszechnie panujące przekonanie, że to rodzina decyduje o przeszczepianiu narządów zmarłego krewnego jest błędna. Świadome wyrażenie chęci lub sprzeciwu, aby organy po śmierci mogły ratować życie lub przywracać zdrowie drugiemu człowiekowi znacznie ułatwi przebieg całej procedury zarówno rodzinie, jak i lekarzom.

Sprzeciw można wyrazić w formie:
    1) wpisu w centralnym rejestrze sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich;
    2) oświadczenia pisemnego zaopatrzonego we własnoręczny podpis;
    3) oświadczenia ustnego złożonego w obecności co najmniej dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego.

Sprzeciw zgłasza się osobiście lub listownie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów w Centrum Organizacyjno - Koordynacyjnym ds. Transplantacji „Poltransplant” w Warszawie na formularzu, który można otrzymać w zakładach opieki zdrowotnej lub pobrać na stronie internetowej www.poltransplant.org.pl.   

W przypadku małoletniego lub innej osoby, która nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, sprzeciw może wyrazić za życia przedstawiciel ustawowy tej osoby. W przypadku małoletniego powyżej lat 16 sprzeciw może wyrazić również sam małoletni. Małoletni powyżej 16 roku życia może również samodzielnie zmienić wpis swoich opiekunów prawnych o sprzeciwie w Centralnym Rejestrze Sprzeciwów. O tej możliwości jest on  informowany listem poleconym po osiągnięciu wieku 16 lat i następnie po osiągnięciu wieku 18 lat.

Dzięki przeszczepom tysiące ludzi w Polsce może cieszyć się życiem, a jeden dawca może ocalić życie kilku osobom. Każdy, kto świadomie wyraża chęć, aby po śmierci jego organy mogły ratować życie lub przywrócić zdrowie innemu człowiekowi może wydrukować i wypełnić oświadczenie. Poinformujmy swoich bliskich o podjętej przez nas decyzji, dzięki czemu ułatwimy przebieg całej ewentualnej procedury transplantacyjnej po śmierci zarówno rodzinie, jak i lekarzom.

Powrót na stronę ZDROWIE  

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.